SlovenskoSprávy

Čaputová zastupujúca zahraničné záujmy, či sfalšované voľby. Vplyv alternatívnych médií na verejnú mienku nemožno podceňovať

13.11.2023 (SITA.sk) – Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) upozorňuje na alternatívne médiá, ktoré formujú verejnú mienku aj v oblasti korupcie či právneho štátu. Z obsahovej analýzy TIS a reprezentatívneho prieskumu uskutočneného agentúrou Focus v polovici októbra na vzorke 1 014 respondentov vyplýva, že dopad týchto médií na verejnú mienku a kvalitu demokracie nemožno podceňovať.

Sme náchylní k nepodloženým teóriám

Prieskum ďalej ukázal vysokú mieru náchylnosti obyvateľov k „sprisahaneckým či prinajmenšom nepodloženým teóriám“. Až 60 percent opýtaných sa stotožňuje s názorom, že prezidentka Zuzana Čaputova zastupuje zahraničné záujmy, takmer 60 percent verí, že špeciálna prokuratúra pod vedením Daniela Lipšica slúži politickým záujmom a taktiež, že súd bol ovplyvnený mediálnym tlakom pri rozhodovaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Až 45 percent respondentov prieskumu verí, že bývalý policajný prezident Milan Lučanský nespáchal samovraždu a taktiež, že zmanipulovanie septembrových parlamentných volieb bolo reálne.

Dezinfoscénou pohla až vražda novinára

„Témy korupcie a právneho štátu sa v prostredí dezinfoscény výraznejšie presadili až po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018. Značnú prioritu, ktorú v alternatívnych médiách ako Hlavné správy, Hlavný denník a Extra plus získavali, potvrdzuje aj prehľad počtu článkov o danej téme z mediálneho archívu služby Mediaboard,“ informovala TIS.

Dodáva, že vzťahu sudkyne Pamely Záleskej a novinárky Moniky Tódovej sa tieto médiá venovali oveľa viac ako štandardné médiá. Aj napriek intenzite pokrývania viacerých tém z pohľadu alternatívnych médií sa však podľa organizácie len v minimálnej miere venovali vlastným zisteniam alebo investigatívnej práci.

„Publikovali nepodložené teórie a konšpirácie, fakty spochybňovali otázkami alebo komentovali informácie, ktoré priniesol niekto iný,“ dodala TIS.

Absencia novinárskych metód práce

Organizácia ďalej priblížila, že alternatívne médiá doslovne a nekriticky preberali statusy opozičných politikov zo sociálnych sietí. Nekriticky prebrali napr. tvrdenia o možnom falšovaní volieb, ktoré šírilo hnutie Republika alebo strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

„Overovanie tvrdení politikov by pritom malo byť základnou náplňou novinárskej práce. Alternatívne médiá však spája absencia novinárskych metód práce, nehlásia sa ani k etickému kódexu Slovenského syndikátu novinárov, nedodržiavajú základné štandardy žurnalistiky, ako je vyváženosť spravodajstva či nestrannosť,“ pripomína TIS.

V prípade policajného exprezidenta Lučanského alternatívne médiá „konšpirovali“ o politickej vražde, prezentovali ho ako hrdinu či martýra a mal stáť v ceste mocenským záujmom vlády.

14-tisíc eurové mediálne služby

TIS poukázala aj na to, že strana Smer-SD v auguste zaplatila za mediálne služby, ktoré neboli bližšie špecifikované, 14-tisíc eur vydavateľovi Extra plus – Mayer medii, ktoré vlastní šéfredaktorka a bývalá asistentka poslancov strany HZDS Lenka Mayerová.

„Titulnú stranu augustového vydania pritom dostal k dispozícii kandidát Smeru-SD a z korupcie obvinený policajný exprezident Tibor Gašpar (Smer-SD),“ upozornila organizácia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: alternatívne médiá, Dezinformácie, Dezinformačné médiá, Korupcia, Nezisková organizácia, Právny štát, Prezidentka SR, Prieskum, Slovenský syndikát novinárov (SSN), Špeciálna prokuratúra SR, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Čaputová zastupujúca zahraničné záujmy, či sfalšované voľby. Vplyv alternatívnych médií na verejnú mienku nemožno podceňovať © SITA Všetky práva vyhradené.