SlovenskoSprávy

Zmeny v obstarávaní majú byť radikálne, podľa progresívcov umožnia klientelizmus a korupciu (video)

22.1.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 22. januára, 14:15

Vláda pripravuje radikálne zmeny vo verejnom obstarávaní, ktoré vytvoria priestor pre klientelizmus, korupciu a netransparenstnosť. Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka o tom v pondelok informoval s tým, že návrh zmien získali z odborných kruhov v tejto oblasti.

Vláda znižuje nezávislosť úradu

„Vláda znižuje nezávislosť Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), podobne ako predtým znížila a obmedzila nezávislosť iných dôležitých úradov. Zvyšuje limity, do ktorých sa môžu zákazky zadávať bez súťaže, bez možností dotknutých brániť sa,“ povedal šéf progresívcov.

Podľa neho sa zároveň majú radikálne znížiť pokuty za porušenie zákona. Ak zmeny prejdú, ročne by sa mohli zadávať bez súťaže zákazky celkom do pol miliardy eur.

Nutná je odborná diskusia

„Tieto zmeny sú zásadné a preto si zaslúžia poctivú verejnú, odbornú diskusiu, presne ako tomu malo byť v prípade kompetenčného zákona, promafianskeho trestného zákona,“ informoval na tlačovej besede Šimečka.

Vyzval vládu, aby neuvažovala o skrátenom konaní aj v prípade zmien verejného obstarávania a návrh predložila na riadne medzirezortné pripomienkovanie a odbornú diskusiu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac ako sto novelizačných bodov

Poslanec za progresívcov Ján Hargaš priblížil, že spomínaný návrh zahŕňa viac ako sto novelizačných bodov, pričom radikálne zmeny sa týkajú štyroch kľúčových oblastí verejného obstarávania. ÚVO má mať po novom len jedného podpredsedu, ale pribudnúť má nový podpredseda iba pre strategické investície.

Zároveň sa zavádza možnosť odvolať podpredsedov úradu bez uvedenia dôvodu. Taktiež sa obmedzuje možnosť predsedu úradu vykladať niektoré prvostupňové rozhodnutia alebo byť odvolacím orgánom na druhom stupni,“ priblížil Hargaš.
Predseda a podpredsedovia úradu podľa neho budú musieť mať bezpečnostnú previerku. Limity na malé zákazky, ktoré sa týkajú napríklad samospráv, by sa mali zvýšiť z 10-tisíc na 50-tisíc eur.

Zákazky bez súťaže

Poslanec uviedol, že sa môžu zadávať priamo bez súťaže a myslí si, že môže ísť o tzv. malé domov spriazneným podnikateľom v regiónoch. V prípade podlimitných zákaziek sa má tiež zvýšiť limit pre ich udeľovanie bez súťaže.

Najmä sa to týka stavebných zákaziek, kde sa hranica posúva až na tri milióny eur. Bude ich možné zadať priamo uchádzačovi bez verejnej súťaže, bez možností námietkovať dotknutými subjektmi takýto proces,“ podotkol Hargaš.

Sankcie sa majú znížiť

Sankcie za porušenie pravidiel verejného obstarávania sa majú naopak značne znížiť – zo súčasných 5 % z hodnoty zákazky na 0,1 až 3 %. Maximálna pokuta by však mala byť 50-tisíc eur bez ohľadu na hodnotu zákazky.

Stále platí, že ak subjekt, ktorý porušil zákon o verejnom obstarávaní, zaplatí pokutu hneď, tak sa môže znížiť na polovicu, čiže o 25-tisíc eur. Za pochybenia v procesoch verejného obstarávania, ktoré môžu byť v stovkách miliónov eur, hroziť bude maximálna pokuta 50-tisíc eur, respektíve 25-tisíc eur,“ dodal Hargaš.
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši v reakcii na vyjadrenia strany Progresívne Slovensko uviedol, že cieľom pripravovaných zmien v zákone o verejnom obstarávaní je uvoľniť ruky starostom a primátorom, aby sa nestávalo, že napríklad na východnom Slovensku robí bežné rekonštrukcie školy bratislavská firma.

„Zákon dodrží všetky limity Európskej komisie a umožní obstarávateľom, aby efektívne obstarávali,“ zdôraznil. Zákon tiež podľa ministra pôjde do medzirezortného pripomienkového konania. „Progresívne Slovensko z tejto témy len vytĺka politický kapitál a nemá o návrhu zákona ani dostatočné informácie,“ uzavrel Raši.

Agentúra SITA osloví ÚVO.

Viac k témam: Korupcia, Opozícia, Predseda Progresívneho Slovenska, Verejné obstarávanie
Zdroj: SITA.sk – Zmeny v obstarávaní majú byť radikálne, podľa progresívcov umožnia klientelizmus a korupciu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.