SlovenskoSprávy

Susko: Novela Trestného zákona vracia Slovensko zo stredoveku do modernej Európy. Zákon bol doteraz príliš prísny

9.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 9. februára, 13:16

Zásadné zmeny trestnej politiky štátu vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej Európy. Povedal to v piatok na tlačovej besede minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) v reakcii na to, že poslanci koalície vo štvrtok večer v parlamente schválili vládnu novelu Trestného zákona.

Zákon bol vraj doteraz príliš prísny

Zároveň sa poďakoval poslancom koalície za to, že nepodľahli tlaku opozície. Trestný zákon podľa jeho slov pretavili do moderného trestného práva tým, že sa dal dôraz na alternatívne tresty a prevýchovu páchateľov.

Susko je presvedčený, že zákon bol doteraz príliš prísny. „Máme druhé najvyššie, alebo ak nie aj najvyššie trestné sadzby v celej Európe,“ povedal.

Všetky prípady prevezme Generálna prokuratúra

Ako Susko ďalej uviedol, na základe schválených zmien zaniká Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ako samostatný organizačný útvar Generálnej prokuratúry SR (GP) a všetky kompetencie prevezme generálna prokuratúra.

Prokurátori ÚŠP zostanú prokurátormi GP a ďalej budú dozorovať tie veci, ktoré sú už podané obžaloby, resp. sú tesne pred podaním obžaloby. Ostatné veci sa rozdelia na jednotlivé krajské a okresné prokuratúry.

Žiadne konanie sa podľa Suska nepreruší alebo nezastaví. Táto zmena sa podľa ministra udiala z dôvodu, že „tu prichádzalo k masívnemu porušovaniu ľudských práv a slobôd práve pod dozorom ÚŠP, na čo poukazovala aj petícia 400 právnikov za právny štát.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Premlčania doba je absolútne v poriadku

Ministra mrzí, že sa v rámci rozpravy v parlamente aj v mediálnom priestore začal vyvolávať strach v občanoch.

„Začali sa tu šíriť nejaké polopravdy, resp. zavádzanie v tom, akým spôsobom ideme znížiť premlčacie doby, osobitne pri trestnom čine znásilnenia. Myslím si, že v tomto prípade je premlčania doba absolútne v poriadku vzhľadom k tomu, že po desiatich rokoch je práve pri tomto trestnom čine veľmi problematické zabezpečiť vyšetrovanie,“ povedal a zdôraznil, že zníženie premlčacej doby sa netýka trestných činoch pri maloletých.

Doteraz bola premlčacia doba pri znásilnení 20 rokov. Susko dodal, že nezasahovali do trestných sadzieb v rámci trestných činov proti životu a zdraviu.

Poslanec za Smer-SD Tibor Gašpar chce podľa svojich slov iniciovať rokovanie s ministerstvom vnútra a „nastaviť systém dôvery ženy v nejaký konkrétny orgán, kde môže prísť a povedať, čo sa jej stalo“. Poslanecký klub Smeru-SD vydá tiež metodiku, kde všade sa žena po znásilnení môže obrátiť.

Vyjadril sa aj k vražde Tupého

Opozícia upozorňuje na to, že vražda študenta Daniela Tupého môže zostať nepotrestaná, keďže polícia obvinila advokáta Adama Puškára až 18 rokov od spáchania činu.

Minister Susko reagoval, že to je dezinterpretácia, no nechce sa vyjadrovať k „živým veciam“, v ktorých prebieha trestné konanie. Povedať dnes, či bude alebo nebude tento konkrétny prípad premlčaný, je podľa neho veľmi komplikované.

Opozícia označuje novelu Trestného zákona za „promafiánsky balíček“ a hovorí, že Ficovej vláde ide o beztrestnosť alebo premlčanie prípadov, v ktorých figurujú samotní koaliční politici alebo im blízki ľudia. Kritizuje, že novela Trestného zákona zásadným spôsobom znižuje trestné sadzby pri korupcii a ekonomických trestných činoch a zároveň znižuje premlčaciu dobu pri viacerých trestných činoch vrátane znásilnenia.

Už od minulého roka organizujú opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH protestné zhromaždenia na námestiach slovenských miest, ktorých sa zúčastňujú desaťtisíce ľudí. Proti novele namieta aj prezidentka Zuzana Čaputová a európske inštitúcie vrátane európskej prokuratúry.

Viac k témam: Minister spravodlivosti SR, Novela Trestného zákona
Zdroj: SITA.sk – Susko: Novela Trestného zákona vracia Slovensko zo stredoveku do modernej Európy. Zákon bol doteraz príliš prísny © SITA Všetky práva vyhradené.