Po siedmy raz si pripomíname Svetový deň Braillovho písma, základný nástroj gramotnosti a nezávislosti
4.1.2025 (SITA.sk) – V sobotu si po siedmy raz pripomíname Svetový deň Braillovho písma. Ako uviedla Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (SKN) tento deň vyhlásila Organizácia spojených národov.
Základný nástroj gramotnosti
V deň narodenia Luisa Brailla pripomína po celom svete dôležitosť a význam písma pre nevidiacich a slabozrakých ľudí.
„Od roku 2019 je 4. január oslavou významu a vplyvu Braillovho písma v živote nevidiacich a slabozrakých ľudí. Brail je revolučným systémom čítania a písania, ktorý už dve storočia posilňuje postavenie nevidiacich a slabozrakých ľudí,“ uvádza SKN.
Pripomenula tiež, že tento hmatový systém vynašiel Louis Braille ako 15-ročný a ide o základný nástroj gramotnosti, nezávislosti i sociálneho začlenenia.
Zlepšenie prístupu ku zdrojom
Knižnica doplnila, že od svojho oficiálneho uznania v roku 2019 je Svetový deň Braillovho písma aj výzvou na zlepšenie prístupu k zdrojom, technológiám a vzdelávaniu v písme pre nevidiacich a slabozrakých.
„Je to brána k nezávislosti a spojeniu. Umožňuje deťom učiť sa, dospelým sebavedomo sa pohybovať v prostredí a komunitám prijímať inkluzívnosť,“ vyzdvihla význam Braillovho písma prezidentka Svetovej únie nevidiacich Martine Abel-Williamson.
„Vo Svetový deň Braillovho písma oslavujeme jeho vplyv a obnovujeme svoj záväzok zabezpečiť, aby mal každý nevidiaci alebo slabozraký človek prístup k tomuto neoceniteľnému zdroju informácií,“ dodala.
Kľúč ku vzdelaniu
SKN uvádza, že ako slovenská autorita pre Braillovo písmo sa stotožňuje so stanoviskom Svetovej únie nevidiacich, ktorá označila brail za kľúč ku vzdelaniu a gramotnosti. Knižnica ale tiež zdôraznila, že zveľaďovanie brailu presahuje rámec gramotnosti.
„Aj na Slovensku pociťujeme kritickú potrebu inkluzívneho dizajnu v zastavanom prostredí a mestách. Prístupné mestské priestory, dopravné systémy a verejné zariadenia sú nevyhnutné na to, aby sa nevidiaci a slabozrakí ľudia mohli plne zapojiť do spoločnosti,“ konštatuje.
Realizácia základných práv
Dodáva, že Svetová únia nevidiacich zdôraznila potrebu sprístupniť tieto priestory, čím sa podporuje realizácia základných práv, medzi nimi slobody pohybu a prístupu k vzdelávaniu, zamestnaniu či kultúrnym aktivitám.
„Aj v tomto významnom roku 200. výročia vzniku Braillovho písma budeme s úctou tlmočiť odkaz Louisa Brailla zviditeľňovaním písma pre nevidiacich,“ avizuje SKN, Braillovo písmo má podľa nej svoje nezastupiteľné miesto aj v 21. storočí.
„Jeho prítomnosťou v materiáloch, vo fyzickom aj v digitálnom prostredí zabezpečí plnohodnotné využívanie všetkých zmyslov na prijímanie informácií,“ dopĺňa knižnica, vyjadrujúc presvedčenie, že toto písmo je pilierom vzdelávania aj uplatnenia nevidiacich a slabozrakých v spoločnosti.
Viac k témam: Knižnica, Nevidiaci, Slabozrakí, Svetový deň Braillovho písma
Zdroj: SITA.sk – Po siedmy raz si pripomíname Svetový deň Braillovho písma, základný nástroj gramotnosti a nezávislosti © SITA Všetky práva vyhradené.